Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 00:16 Bu haber 16935 kez okundu
 
65 YAŞ ÜZERİ İÇİN TEK YÖN SEYAHAT İZİN HAKKI
Gölyaka Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidebilme izni verildiği açıklandı.
Gündem Haberi


Gölyaka Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklama da maddeler halinde şunlar bildirildi:

 

“Mağduriyet yaşanmaması için aşağıdaki maddelerin dikkatlice okunması gerekmektedir.

 

Sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

 

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir.

 

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.

 

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

 

Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Valilik/Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

 

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

 

Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” TEK YÖN geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın EN AZ 30 GÜN BOYUNCA gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır.

 

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.


İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.

 

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır. 

 

Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara 3.150 TL idari para cezası uygulanacaktır.”

Kaynak: Editör: Samet KALYONCU
 
Etiketler: 65, YAŞ, ÜZERİ, İÇİN, TEK, YÖN, SEYAHAT, İZİN, HAKKI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı